תאונות דרכים

 חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

החוק העיקרי  שמסדיר את זכויותיהם של נפגעי תאונות דרכים הינו חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה  1975. הרקע לחקיקת החוק הנ"ל נבע עקב היעדר יכולת של המדינה להתמודד עם כמות תאונות הדרכים וההסדר המשפטי הלקוי, אשר לא נתן מענה לכמות הנפגעים, הרוגים ופצועים שמספרם רק הלך וגדל – מה שהטיל סרבול ועומס כבר על מערכת בתי המשפט והיווה אחת מהבעיות הכלכליות והחברתיות הגדולות של המדינה באותה תקופה. 

אחד השינויים המרכזיים מאז הסדרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הינו שהאחריות על פי החוק הנ"ל אינה מבוססת על "אשם" אלא על עקרון האחריות המוחלטת, דהיינו: די בכך שאדם נפגע בתאונת דרכים ונגרם לו נזק גוף על מנת שתקום זכותו על פי חוק ולעניין נזקי הגוף שנגרמו לו עקב התאונה ואין זה משנה אם התאונה נגרמה בשל נהיגה ברשלנות או חוסר זהירות מצד הנהג הנפגע. הסיבות לשינוי הנ"ל נובע ממספר דברים: ראשית, בעבר, לפני חקיקת החוק, כל נפגע ולא משנה כמה חמורה הייתה פגיעתו נדרש לעבור מסכת שלמה ומייגעת של דיונים והוכחות בשאלת האשם שכיום נחסכים לו. שנית, בשל מספר התביעות העצום שמוגש לבית המשפט מנגנון זה מקל על העומס באופן משמעותי. כך למעשה, חוק זה נחקק כחוק סוציאלי שמטרתו לענות על מציאות זו ולפצות את רוב רובם של נפגעי תאונות הדרכים. 

תחולת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים  תהא על נזקי גוף שנגרמו לנפגע בעקבות תאונת דרכים שנגרמה לו כתוצאה משימוש ברכב מנועי וכשמוכח שהתאונה תחת תחולת חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים כל שנותר לתובע הוא להוכיח את נזקיו. 

הכרחי מאוד כי אדם הנפגע בתאונת דרכים יצור קשר עם עורך דין מקצועי סמוך ככל האפשר למועד תאונת הדרכים על מנת שהעורך דין יוכל להדריך ולכוון אותו להימנע מטעויות בהתנהלות מול חברות הביטוח, דבר אשר יבוא לידי ביטוי בסופו של דבר - כפועל יוצא מכך – בגודל הפיצוי. 

משרד עו"ד רפאל בר מתמחה בדיני הנזיקין בכלל ובתאונות דרכים בפרט יסייע לכם בגיבוש תביעתכם משלב הפגיעה ועד שלב הפיצוי באמצעות מומחים רפואיים וצוות מקצועי בעל ניסיון וידע רב בתחומם תוך שכלול כל הפרמטרים החשובים בתביעתכם ללא פשרות במטרה לקבל את מלוא הפיצויים וראשי הנזק על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. 

  

את מי תובעים בקרות תאונת דרכים?

תאונת דרכים – תאונה שבה מעורבים מספר כלי רכב
בתאונת דרכים שבה היו מעורבים מספר כלי רכב, על כל נוהג תחול האחריות לנזקי הגוף של הנוסעים שנסעו בכלי הרכב שלו. 
תאונת דרכים – הולך רגל

האחריות בגין תאונת דרכים במקרה של הולך רגל תחול על חברת הביטוח שביטחה את הרכב הפוגע אולם במקרה בו מעורבים מספר כלי רכב התביעה תוגש כנגד כל בעלי הרכבים ונטל השיפוי בגין נזקי גוף שנגרמו עקב התאונה יחולק באופן שווה בין כל הרכבים הפוגעים. 

תאונת דרכים – תאונת פגע וברח. 
כידוע, תאונת פגע וברח זוהי תאונה בה הנהג הפוגע לא עצר את רכבו לאחר התאונה ולא מסר את פרטיו האישיים כפי שנדרש הוא על פי חוק. במקרה כזה, במידה ומספר הרכב נרשם אז אין כל בעיה היות ובמסגרת דיווח התאונה למשטרה ניתן יהיה בקלות לאתר בעל הרכב הפוגע. עם זאת, במקרים בהם הנהג הנפגע לא הספיק לתור מספר הרכב ו/או לא ניתן לאתר את הרכב הפוגע ו/או במקרה בו הרכב הפוגע אינו מבוטח בביטוח חובה יש לפנות לקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים – קרנית.

קרנית הינה תאגיד ציבורי שהוקם מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975 וכן חלק מפרמיית הביטוח חובה לרכב שכל נהג במדינת ישראל משלם מופרש לקרן למימון פעילותיה. כך למעשה, נפגע שזכאי לפיצויים במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים זכאי במקרים מסוימים בהם אין הוא יכול לתבוע פיצוי מאת המבטח לתבוע את קרנית. 

 

מסמכים הדרושים לפגישה ראשונה לצורך ניהול תביעה כנגד חברת הביטוח

1. תיעוד רפואי מלא מיום התאונה ועד ליום הפגישה.
2. העתק אישור משטרה
3. צילום ביטוח רכב חובה
4. צילום רישיון רכב
5. צילום רישיון נהיגה (משני הצדדים)
6. תלושי שכר מלפני התאונה
7. במידה ותאונת הדרכים הינה גם תאונת עבודה יש להצטייד במסמכים הבאים:
    א. טופס 250 (ביטוח לאומי)
    ב. פרטי המעסיק
    ג. מסמכים מהמוסד לביטוח לאומי

 

 לפרטים נוספים או שאלות למשרד עו"ד רפאל בר בטל' 08-9400785